Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Furness bench has a metal frame in polished stainless steel that flows into curvaceous legs. The upholstered bench offers comfort with a padded seat, creating a design that is both modern and feminine with complementing lines and curves.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2 |
|---|---|
| Cubes | 20.65 |
| Fabric | 1111-020 |
| Fabric Shown | 1111-020 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 18.25 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Bench |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 58.6 |
| Total Shipping Weight | 58.6 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Upholstered seat on metal frame in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18.25 in (46.36 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.