Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Movement and flow create a glamourous design in the Ares swivel chair. A tightly upholstered base sweeps to the floor, while polished stainless steel forms a T-shaped, klismos-inspired back. The juxtaposition of hard and soft surfaces makes a beautifully reflective statement of comfort and high design.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.1 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 2830-000 |
| Fabric Shown | 2830-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 27 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Depth | 26.5 in (67.31 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 64 |
Reviews
There are no reviews yet.