Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fine craftsmanship and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. Embrace the abstract with the highly original Theo Figure table. A playful faux bois figure dances between a round top and base. Crafted from heavily textured cast iron, this imaginative accent table blurs the lines between modern art and furniture.
Product Details
| Cubes | 4.52 |
|---|---|
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 12 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 33.0 |
| Total Shipping Weight | 33.0 |
| Website Material | Metal |
| Black finish | Yes |
| Pedestal table with Solid Cast Iron figure and sheet metal top and base | Yes |
| Glides | Yes |
| Depth | 12 in (30.48 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 12 in (30.48 cm) |
| Qty On Hand | 33 |
Reviews
There are no reviews yet.