Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Covered in luxurious fabric, the Perla swivel chair boasts clear acrylic arms for a thoroughly modern look. Its clean lines and uncomplicated design perfectly combine form and function. The smooth swivel base allows a 360-turn for conversation or a direct view of the TV.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 33.22 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1372-000 |
| Fabric Shown | 1372-000 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 26.5 |
| Product Name Search | Perla Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 16 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Acrylic, Fabric and Wood |
| Acrylic finish only | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.