Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Keeley arm chair is very elegant with its curved legs available in three finishes, and its fully upholstered back and seat. This piece is adorned with a nailhead trim under the seat and along the arms for a chic and sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 38.54 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 1 Brass |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 42.2 |
| Total Shipping Weight | 42.2 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Exposed wood legs | Yes |
| Fully upholstered chair with nailhead trim around outarms, outback and bottom of frame | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 27.38 in (69.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.