Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A classic wingback chair is reimagined for a more modern style in the Kemp bar stool. The fully upholstered seat is supported by a wire-brushed wood frame that is available in three finishes: Cocoa, Portobello and Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
|---|---|
| Com | 4.25 |
| Cubes | 32.99 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 42.75 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Bar Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 30.50 in and 77.47 cm |
| Seat Width | 20.25 in and 51.44 cm |
| Shipping Weight | 36.0 |
| Total Shipping Weight | 36.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Non-wire-brushed wood frame and stretchers with black metal footrest cap rail across front | Yes |
| Fully upholstered curved back, and seat with welt trim | Yes |
| Glides | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 22.81 in (57.94 cm) |
| Height | 42.75 in (108.59 cm) |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.