Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Graceful curves create an elegant look for the Giles counter stool. The low-profile upholstered back is shaped like a trapezoid and features a cutout on the back side framed with welt trim. Available in three wire-brushed wood finishes, the frame features modern saber legs and stretchers with a metal kick plate. The sophisticated silhouette blends seamlessly with a variety of styles.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 3.5 |
| Cubes | 22.73 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 20.19 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 18.13 in and 46.05 cm |
| Seat Height | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Width | 20.19 in and 51.28 cm |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Wood frame and stretchers with powder-coated Black finish on Steel kick plate | Yes |
| Wire-brushed wood frame and stretchers | Yes |
| Upholstered inside back, recessed outside back, and seat with welt trim | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 22.25 in (56.52 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 20.19 in (51.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.