Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Moore side chair features tapered legs and stretchers. The upholstered seat and back with welt and nailhead trim make this chair a charming seating option. Available in three wire-brushed finishes, it is the perfect complement to the Moore arm chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 2.25 |
| Cubes | 35.07 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.75 |
| Overall Product Width | 22.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 33.0 |
| Total Shipping Weight | 33.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered seat and back with welt and nailhead trim | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 24.63 in (62.56 cm) |
| Height | 35.75 in (90.81 cm) |
| Width | 22.13 in (56.21 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.