Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Palma arm chair mixes hints of farmhouse with modern styling to set a sophisticated, laid-back tone. Woven abaca in a light gray wash has an inviting, organic feel. Finished in rustic gray, the solid oak frame completes the natural look.
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Cubes | 30.42 |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 35.81 |
| Overall Product Width | 23.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.88 in and 50.5 cm |
| Shipping Weight | 56.0 |
| Total Shipping Weight | 56.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Wood-framed chair in Rustic Gray finish | Yes |
| Woven Abaca seat and back in Light Gray Wash finish | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Depth | 23.13 in (58.75 cm) |
| Height | 35.81 in (90.96 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
| Width | 23.63 in (60.02 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.