Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Dynamic shaping gives the Ronin arm chair a casual modern style. An upholstered back and seat appear to float between two side frames. The exposed wood has shapely side openings and is finished in Forry.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Com | 3.0 |
| Cubes | 22.08 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 21.19 in and 53.82 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.50 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Mahogany in Forry finish with upholstered back and seat | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Depth | 24.75 in (62.87 cm) |
| Height | 34.50 in (87.63 cm) |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.