Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Minimalist design offers an elevated style for the Sereno arm chair. The upholstered seat has softly tapered arms and an elegant seaming across the back. It’s supported by a metal base of brushed stainless steel metal in Nickel finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.88 in and 60.66 cm |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 29.21 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B114 |
| Fabric Shown | B114 |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 34.88 |
| Overall Product Width | 24.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sereno Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.81 Between arms at front in |
| Shipping Weight | 107.8 |
| Total Shipping Weight | 107.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered with exposed brushed stainless steel legs in Nickel finish | Yes |
| Available in fabric B114 | Yes |
| Qty On Hand | 109 and DC 14 |
Reviews
There are no reviews yet.