Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Stanbro chair takes a unique approach to high design. The back and seat appear to be two interlocking pieces that curve and bend for glam and feminine look. The sheltering shape of the back ensures comfort as well as style, while the legs offer generous proportions.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 15.53 |
|---|---|
| Date Introduced | July 2025 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | L514 |
| Fabric Shown | L514 |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stanbro Side Chair |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 54.0 |
| Total Shipping Weight | 54.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Created | 11/13/2025 |
Reviews
There are no reviews yet.