Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Keali dresser showcases straightforward lines and a strong geometric shape for a modern design on a plinth base. Bold and textured cast aluminum hardware complements the dresser’s shape on four drawers. And an Ebonized Pine finish creates a dark visual interest with depth.
Product Details
| Cubes | 36.02 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Ebonized Pine |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 78 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides and anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Four drawers with textured cast aluminum pulls | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 78 in (198.12 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.