Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Monterrey sectional defines a new modern style for seating with its sleek profile and long lines. Geometric shaping gives the design a unique wedge shape with an angled back. The tightly tailored seat and back offer comfort with a contemporary edge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 135.89 |
|---|---|
| Kitted Skus | N3241, N3242 |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 155 |
| Pieces Shown | N3241 Monterrey Right Arm Loveseat and N3242 Monterrey Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | N3241 and N3242 |
| Shipping Weight | 288.0 |
| Total Shipping Weight | 288.0 |
| Website Material | Fabric |
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Depth | 65.5 in (166.37 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–G5SihT6r–/falzemsub15zcoa8wqex.pdf |
| Marketing Labels | Interiors_Monterrey Sectional.pdf |
| Width | 155 in (393.7 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.