Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The chic and modern Arctic dining table features a unique pairing of materials with an irresistible allure. Crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, the two pedestals resemble glistening blocks of ice. The rectangular clear glass top features clipped corners and eased edges. With its intriguing texture and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 50.69 |
|---|---|
| Kitted Skus | 3261050, 375773, 375773 |
| Overall Product Height | 29.88 |
| Overall Product Width | 100 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 3261050 Argent Dining Table Top and 375773 Arctic Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 531.0 |
| Total Shipping Weight | 531.0 |
| Website Material | Acrylic and Glass |
| 5/8″ clear (non-tempered) glass top with clipped corners and eased edges | Yes |
| Acrylic base with cast wood grain pattern | Yes |
| Specifications subject to change without easedtice. | Yes |
| Qty On Hand | 10 |
| Depth | 50 in (127 cm) |
| Height | 29.88 in (75.9 cm) |
| Width | 100 in (254 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.