Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An understated tactile style is showcased in the Casa Paros panel bed. A deep wood frame in Playa finish surrounds inset upholstered panels on the headboard and footboard. The low footboard is deep enough to be used as a bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 55.32 |
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Interior Bed Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Kitted Skus | 317FR07, 317H07 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 52.50 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Shown | 317FR07 Footboard/Side Rails and 317H07 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 413.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 4.50 in and 11.43 cm |
| Total Shipping Weight | 413.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| All exposed wood in Playa finish | Yes |
| B638 fabric on upholstered inset panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Footboard: Deep, wood-framed footboard with inset upholstered panel | Yes |
| Headboard: Deep, wood-framed headboard with inset upholstered panel | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Footboard also functions as a bench | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 102.13 in (259.41 cm) |
| Height | 52.50 in (133.35 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Qty On Hand | 33 |
Reviews
There are no reviews yet.