Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sleek sculptural forms elevate the simple lines of the Aventura dining table. The table pedestals are formed with concave cast resin over a square base in our Tusk finish. The wood top, which includes two 20-inch leaves, offers a stunning contrast in the warm Marcona finish.
Product Details
| Cubes | 51.29 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 318 Tusk and WDF – 318 Marcona |
| Kitted Skus | 318242, 318244 |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318242 Dining Table Top and 318244 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 477.0 |
| Total Shipping Weight | 477.0 |
| Website Material | Wood |
| Base: Two square cast resin pedestals in Tusk faux stone finish | Yes |
| Dimensions listed are per pedestal base | Yes |
| Top: Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Two 20″ leaves | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 82 in (208.28 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.