Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Alhambra storage credenza features quintessential Art Deco design: decorative marquetry, geometric shapes and straight, smooth lines. The four touch-latch rustic oak doors are embellished with striking hexagon and diamond marquetry. Six cylindrical legs are capped with shiny nickel-plated aluminum.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 65.92 |
|---|---|
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 77 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 323.0 |
| Total Shipping Weight | 323.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind each pair of doors is one drawer with finger pull and one adjustable/removable shelf | Yes |
| Four touch latch doors with carved geometric patterned front | Yes |
| Nickel-plated aluminum legs | Yes |
| Oak solids and veneers in Aspen Oak finish | Yes |
| One grommet hole with cover in back panel | Yes |
| Outside back panel is unfinished | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Qty On Hand | 31 |
| Width | 77 in (195.58 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.