Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Large and luxurious, the Grandview leather ottoman adds stylish comfort to any space. The cushion is tightly upholstered in fine leather and finished with decorative stitching. Nailhead trim adds a refined accent, while tapered block feet contribute modern flair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 54.1 |
|---|---|
| Cubes | 21.88 |
| Featuredwaysku | 7200LO|7200LMO |
| Finish Shown | WDF – 707 Noir |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Marketing Labels | Grandview Leather Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Overall Product Height | 18.5 |
| Overall Product Width | 39 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Leather |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1LcndtVu–/zeytguvci5zf8uwv3edg.pdf |
| Block feet | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 18.5 in (46.99 cm) |
| Width | 39 in (99.06 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.