Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Arles sofa goes to great lengths to showcase its novel, armless design. Its 92-inch width is accentuated with a long bench seat and a unique single back cushion. The frame’s back has a slight recline that offers even more comfort, and the block feet are available in any Bernhardt upholstery finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 13.4 |
| Cubes | 73.89 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 92 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 92 in (233.68 cm) |
| Armless | Yes |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.