Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A plush seat hovers between two shapely open sides for the Aston chairs modern profile. Textured wood offers a rounded rectangle for the framing, giving the design an open feeling. Tight-back upholstery refines the seat as it takes a laid-back approach.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.50 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 25.25 in and 64.14 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.3 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1722-122 |
| Fabric Shown | 1722-122 |
| Finish Shown | WDF – 624 Porcini – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Width | 33.75 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.25 in and 59.05 cm |
| Seat Width | 25.25 in and 64.14 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Wood frame | Yes |
| Wood arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Overall Product Height | 29 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 34.75 in (88.27 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 33.75 in (85.72 cm) |
| Qty On Hand | 22 |
Reviews
There are no reviews yet.