Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins loveseat offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated loveseat the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 54.00 in and 137.16 cm |
| Back Pillow | (2) Box-edge weltless border with topstitch |
| Col | 165 |
| Cubes | 57.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 68.25 |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 54 in and 137.16 cm |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Depth | 41.75 in (106.05 cm) |
| Featuredwaysku | 9225LO |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 68.25 in (173.35 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.