Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casually sophisticated, the Astoria chair features clean lines and soft, inviting curves. Welting distinguishes the elegant contours of the sloped, subtly tapered arms. A wide seat, fiber back pillow and spring down cushion offer unmatched comfort. With its simple form and plush cushions, this chair offers luxury with a relaxed modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 9.1 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1037-002 |
| Fabric Shown | 1037-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Modern barrel chair | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.