Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Invitingly plump with crisp stitching and recessed arms, the Andie sectional beckons with style and craftsmanship. The shapely design and low back make this design perfect to float, with an overall look that is gracious and welcoming. It’s all supported by wide, block legs that elevate this sofa to superstar status.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 208.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Kitted Skus | N8401, N8430, N8432, N8441, N8442 |
| Marketing Labels | Andie Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 180 |
| Pieces Shown | N8401 Andie Bumper Ottoman, N8430 Andie Armless Chair, N8432 Andie Corner Chair, N8441 Andie Right Arm Loveseat and N8442 Andie Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 530.0 |
| Total Shipping Weight | 530.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N8437 and N8438 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Web8eIXn–/d3pcnjdwvofluq5hmzhk.pdf |
| Sectional Skus | N8401, N8430, N8432, N8441 and N8442 |
| Depth | 110.5 in (280.67 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 180 in (457.2 cm) |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.