Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Technology and modern style come together beautifully on the Kaya power motion chair from Bernhardt. Seated on engineered hardwood this chair has a tight seat, USB ports, power footrests, and more all upholstered in beautiful leather. Refined and stylish this chair will fit seamlessly into a casual or sophisticated setting.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Bustle back |
| Cubes | 35.12 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Instock | Yes |
| Leather | 330-100 |
| Leather Shown | 330-100 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 41 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Kaya Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 23 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 138.0 |
| Total Shipping Weight | 138.0 |
| Website Material | Leather |
Reviews
There are no reviews yet.