Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Enjoy the traditional grandeur of our Foster collection. The stately design brings comfortable support thanks to its padded frame and thick back and seat cushions. Wide legs add a luxurious touch. Blend it with four throw pillows to complement the sofa and surrounding décor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 124.06 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1213-CS7 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1213-010 |
| Fabric Shown | 1213-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Featuredwaysku | B5177G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 97.5 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Nailhead trim on arm and base. | Yes |
| Rolled arms. | Yes |
| Exposed wood legs. | Yes |
| Four throw pillows. | Yes |
| Optionlink | B5177, B5177G, B5177X, B5177Y and B5177YX |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 8 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 40 in (101.6 cm) |
| Width | 97.5 in (247.65 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.