Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Clayton swivel chair is a vision of understated elegance. The slender sloped arms form a graceful silhouette, while a skirt conceals the swivel base for a soft and clean look. A luxe down cushion invites one to sink into this comfortable, stylish chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 22.5 in and 57.15 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 8 |
| Cubes | 30.69 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22.5 in and 57.15 cm |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Fabric |
| Created | 10/14/2025 |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Shaped arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Welt detail | Yes |
| $modifiedat | 20251014040442 |
Reviews
There are no reviews yet.