Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A refreshing modern interpretation of the traditional barrel chair, the Zola leather chair features a curved upholstered back and a tight seat cushion resting in a split black iron frame. Sophisticated and unique, this eye-catching chair exhibits an artistic sensibility ideal for the eclectic interior.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 57.8 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Leather |
| Polished Stainless Steel only. | Yes |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Depth | 29.5 in (74.93 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.