Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron loveseat invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 53.50 in and 135.89 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 51.72 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1674-CS5 |
| Fabric | 1674-120 |
| Fabric Shown | 1674-120 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | P1905 and P1905Y |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 71.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.25 in and 59.05 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 53.5 in and 135.89 cm |
| Shipping Weight | 146.0 |
| Total Shipping Weight | 146.0 |
| Website Material | Fabric |
| Transitional style | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| Oversized roll arms | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Qty On Hand | 11 |
| Depth | 39.00 in (99.06 cm) |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Width | 71.50 in (181.61 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.