Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to deliver sophistication with unmatched comfort, the Addison loveseat features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. Fiber back pillows and spring down cushions provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 70.49 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1029-S85 |
| Fabric | 1029-010 |
| Fabric Shown | 1029-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Tapered wood legs in Portobello finish | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.