Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bring the comfort of our Tarleton furniture line to any room with the Tarleton Ottoman. Pair it with a chair or alongside a sofa or loveseat. This ottoman provides quick and convenient support wherever you need it, letting you extending the beauty of Tarleton design into any room of a home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.1 |
|---|---|
| Cutandsewnumber | 2050-CS1 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Optionlink | B4261 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 52 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Rectangular ottoman. | Yes |
| Webbing construction. | Yes |
| Exposed turned legs. | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.