Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Invitingly plump with crisp stitching and recessed arms, the Andie right arm chaise beckons with style and craftsmanship. The shapely design and low back make this design perfect to float, with an overall look that is gracious and welcoming. It’s all supported by wide, block legs that elevate this chaise to superstar status.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 11.9 |
| Cubes | 61.15 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Andie Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Andie Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 54.5 in and 138.43 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N8401, N8430, N8432Y, N8438Y, N8441Y and N8442Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Web8eIXn–/d3pcnjdwvofluq5hmzhk.pdf |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
Reviews
There are no reviews yet.