Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni armless loveseat features a linear, low-profile frame and cylindrical aluminum legs. Plush cushions create a soft, inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 15 |
| Cubes | 64.21 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8040O, C80LPO and C80RPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C8040BO, C80LBO and C80RBO |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 62 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Armless Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| This frame may be used as a standalone item | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Recommended size is (1) 24″x24″ & (1) 21″x21″ | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Companion Skus | O8030, O8031, O8032, O8033, O8034, O8041 and O8042 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 62 in (157.48 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.