Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Maldives swivel chair crafts an eye-catching design with a frame of twisted abaca all-weather wicker that forms a connected line for the arms and back. A dramatically deep seat drops to the chair’s swivel base, while a sumptuous back pillow creates a comfortable outdoor perch. The look is high-design, perfect for indoors but capable of withstanding the outdoor elements.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | () Fiber, |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 23.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WVF – Hazelnut |
| Furniturecoveringraphite | C232SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C232SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.75 |
| Overall Product Width | 29 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Powder-coated aluminum frame wrapped in twisted abaca All-Weather Wicker in Hazelnut finish | Yes |
| Swivel base surrounded by teak | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Microfiber, synthetic down, knife-edge back pillow without welt | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Featuredwaysku | O2352SA|O2352SB|O2352SD |
| Height | 31.75 in (80.64 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 170 |
Reviews
There are no reviews yet.