Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury and stylish design. Distinguished by its hourglass shape, the Sarasota side chair presents an elegant silhouette. Herringbone weave Endura wicker adds a touch of natural charm to this refined form. Tapered aluminum legs reinforce the clean, contemporary look, while a soft tie-down cushion provides even more comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1 |
|---|---|
| Cubes | 19.86 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Graphite and WVF – Pewter Grey |
| Furniturecoveringraphite | C1543O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1543BO |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 21.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sarasota Outdoor Side Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 21.0 |
| Total Shipping Weight | 21.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Loose seat cushion with light gray tie-down “D” ring | Yes |
| Frame wrapped in herringbone weave All-Weather Wicker in Pewter Grey finish | Yes |
| Engineered to meet outdoor product specifications/standards | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Powder-coated aluminum legs in Graphite finish | Yes |
| Glides | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.