Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With refined proportions and a linear frame, the Eden corner chair creates an enduring modern look offering casual sophistication. The low-profile back and slender legs bring an air of lightness, while a spring down cushion and fiber back pillows provide relaxed comfort. The streamlined upholstery and stainless steel legs accentuate the clean, modern design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 12.1 |
| Cubes | 63.33 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Marketing Labels | Eden Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N2730, N2740, N2741 and N2742 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SIR4zdBN–/sr8fqgqmf49sm3lxfwuy.pdf |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 40.5 in (102.87 cm) |
| Modern design | Yes |
| Polished Stainless Steel finish only | Yes |
| Spring down cushion & fiber back pillows | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.