Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Gio wedge showcases sinuous curves and a channeled upholstery design that gives it a modern comfort story. Designed as part of the Gio motion sectional, the seat remains stationary while headrests pop up from the top.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cushion Product Name | Tight Seat |
|---|---|
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 67 |
| Product Type | Wedge |
| Roomtype | Living |
| Website Material | Fabric |
| The seat is stationary | Yes |
| Modern style | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B130RO, B136RO and B155RO |
| Cubes | 62.22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 133.2 |
| Total Shipping Weight | 133.2 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 67 in (170.18 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.