Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional in shape and style the Helena left-arm chaise shows off its modern side with substantial, chunky legs. It is wrapped in beautiful neutral fabric and filled with Luxe Feather Down to offer a welcoming spot for repose. Elegant and exquisitely crafted, this piece will elevate the style of any interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 13.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 43.5 |
| Product Name Search | Helena Fabric Left Arm Chaise |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 77.5 in and 196.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ctWGe4gO–/oz2kggjl9fagidj1xnyp.pdf |
| Marketing Labels | Helena N51 Sectional – Metal Foot.pdf |
| Qty On Hand | 467 |
Reviews
There are no reviews yet.