Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bold curves craft a deep silhouette for the Jules right arm loveseat, with a back that curves around to embrace the seat on the right. Comfort is clearly defined with deep seat cushions and plush back pillows. This loveseat is part of the Jules sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 13.8 |
| Cubes | 50.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P1841A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Jules Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 67.50 |
| Product Name Search | Jules Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1830, P1835Y, P1836Y, P1842Y and P1860Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7T_XiDcK–/rgbiqwv4naik2yskzrkv.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.