Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Dawkins sectional offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated sofa the perfect place to lounge in style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 110.53 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P9238, P9241 |
| Marketing Labels | Dawkins Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 103.5 |
| Pieces Shown | P9238 Dawkins Left Arm Chaise and P9241 Dawkins Right Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 290.0 |
| Total Shipping Weight | 290.0 |
| Block feet | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Companion Skus | P9230, P9231, P9232, P9237 and P9242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8ncx2_KU–/irowcv38181belfpfgrr.pdf |
| Sectional Skus | P9238 and P9241 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 103.5 in (262.89 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.