Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With gracious scale and a simple modern aesthetic, the Kelsey left arm loveseat offers luxury and style. The linear design features a track arm and block feet for a clean, contemporary look. Plush down cushions and fiber back cushions soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 16.8 |
| Cubes | 66.15 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2009 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1066-011 |
| Fabric Shown | 1066-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 64.5 |
| Product Name Search | Kelsey Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N9630, N9632, N9637, N9638, N9640, N9641, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.