Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The ultimate in deep relaxation, the Lioni left arm loveseat features fine leather upholstery and power motion technology. A range of luxurious seating positions is at your fingertips. One seat fully reclines with a power headrest and footrest, while the other seat offers a pop-up headrest. A single USB port gives the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 62 in and 157.48 cm |
| Cubes | 57.88 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Instock | Yes |
| Leather | 330-002 |
| Leather Shown | 330-002 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 71 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Left Arm Power Motion Loveseat |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | 9541RO, 9555RO and 9560RO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Zz6KTzJf–/grgdvshexg0muyvzjld7.pdf |
| Marketing Labels | Lioni Power Motion Sectional Components |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Qty On Hand | 74 |
Reviews
There are no reviews yet.