Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A modern version of the English rolled arm sofa, the Tarleton sofa combines graceful curves, an angled back and an extra-long seat to create an iconic shape. Refined details like pleating across the low rolled arms exemplify quality craftsmanship. The turned wooden feet establish elegance from the floor up.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 69.5 in and 176.53 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 22.2 |
| Cubes | 92.91 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Featuredwaysku | B4266G |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 86.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Width | 69.5 in and 176.53 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Turned feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Low rolled arm | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 39.5 in (100.33 cm) |
| Width | 86.5 in (219.71 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.