Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila sectional achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 17.7 |
| Companion Skus | P6430C, P6432C, P6437C, P6438C and P6441C |
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 73.04 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1109-C42 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1109-012 |
| Fabric Shown | 1109-012 |
| Featuredwaysku | P6442A|P6442C |
| Finish Shown | WDF – 762 Smoky Grey |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | P6442, P6442D and P6442Y |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 61 in and 154.94 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.