Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Grand in scale, the Stafford sectional offers luxurious comfort with sleek, minimalist style. Plush cushions and fiber back pillows provide unmatched comfort. Balanced proportions, clean stitching and wide track arms create a look that is modern and sophisticated, but relaxed and inviting.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Col | 76.7 |
| Cubes | 49.04 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Featuredwaysku | 4830LO |
| Leather | 366-010 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–RA5Fzv5M–/ryetaiu6knmgmyksuipj.pdf |
| Marketing Labels | Stafford Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 38 |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Leather |
| This frame is not a stand-alone item. | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.