Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fully upholstered from top to bottom, the Mily cocktail ottoman brings a soft touch to the luxe living space. The combination of natural fabric and relaxed tailoring presents a serene, sophisticated look. The long rectangular cushion provides ample space to lounge or present a tray of refreshments.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.68 |
|---|---|
| Cutandsewnumber | 1207-CS0 |
| Decorative Thread Number | T1000 |
| Fabric | 1207-010 |
| Fabric Shown | 1207-010 |
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 51.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P1290 and P1290T |
| Stitch detail | Yes |
| Modern style | Yes |
| Upholstered feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.