Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.50 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Companion Skus | 3300LO, 3330LO, 3332LO, 3338LO, 3341LO and 3342LO |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 296-222 |
| Leather Shown | 296-222 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 3337L and 3337LY |
| Overall Product Height | 29.50 |
| Overall Product Width | 45.50 |
| Product Name Search | Nest Leather Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 53.75 in and 136.53 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Website Material | Leather |
Reviews
There are no reviews yet.