Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sofa. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Three deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Ba | 79.00 in and 200.66 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 22 |
| Cubes | 80.82 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3506A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 89.25 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optional throw pillows included | Yes |
| Wooden block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Seat Width | 79 in and 200.66 cm |
Reviews
There are no reviews yet.