Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The beautifully balanced design of the Nicolette left arm loveseat combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. Spring down cushions provide sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic. For maximum relaxation, feather blendown pillows rest against a single track arm.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 18.2 |
| Cubes | 70.92 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nicolette Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 67.5 |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 165.0 |
| Total Shipping Weight | 165.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Features two throw pillows. | Yes |
| Cushioned seat and back. | Yes |
| Square arms. | Yes |
| Exposed wood feet in Mocha finish. | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N1130, N1131, N1132, N1137, N1138, N1141, N1191 and N1192 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3zO4OL3J–/twbiymppjgriir3mqp6x.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.