Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Vista left arm chair is marked by a gently curved arm and stitched detailing that drapes over the side. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. For use with the Vista fabric sectional, this chair may also stand alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Companion Skus | P4000A, P4030A, P4031A, P4032A and P4035A |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 34.78 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-S36 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4036 and P4036Y |
| Product Name Search | Vista Fabric Left Arm Chair |
| Product Type | Left Arm Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 106.0 |
| Total Shipping Weight | 106.0 |
| Website Material | Fabric |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 49 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.